Skip to content

116 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block29
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,600
41%
Improvement Value:$193,500
59%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,982+2.0%
2024$10,772+1.2%
2023$10,647+1.9%
2022$10,453+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 829, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1965