Skip to content

187 Rose PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$446,500
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block71
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
34%
Improvement Value:$251,800
66%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+1.9%
2024$12,482+1.2%
2023$12,337+6.2%
2022$11,613+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$446,500

To:

Sq Ft2,320DeedBook 3728, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1960