Skip to content

205 Rose PlaceLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block71
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
32%
Improvement Value:$272,600
68%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,421+1.9%
2024$13,165+1.2%
2023$13,012+1.9%
2022$12,776+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960