Skip to content

248 N River Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block1203
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,960
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
26%
Improvement Value:$182,100
74%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,470+3.9%
2024$12,005+6.2%
2023$11,308+3.1%
2022$10,965+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1218, Page 15

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 668, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1960