Skip to content

283 Hamilton Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block1304
Lot10
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,494
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
34%
Improvement Value:$107,200
66%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+3.9%
2024$7,971+6.2%
2023$7,508+3.1%
2022$7,280+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 4564, Page 1298

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1276, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1950