Skip to content

293 Hamilton Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1940

Last Sale Price
$227,300
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block1304
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,111
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
32%
Improvement Value:$116,100
68%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+3.9%
2024$8,403+6.2%
2023$7,915+3.1%
2022$7,675+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$227,300
Sq Ft2,111DeedBook 4713, Page 1430Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From: GALLAGHER, SUSAN L ET AL

To: ANDERSON, ETHEL M

Sq Ft2,111DeedBook 4215, Page 690Recorded3/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940