Skip to content

46 Oriental Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1936

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1608
Lot35
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class13
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,090
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
38%
Improvement Value:$82,500
62%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+3.9%
2024$6,533+6.2%
2023$6,153+3.1%
2022$5,967+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936