Skip to content

81 N Broadway

Pennsville, NJ 08070

Built 1922

Last Sale Price
$71,699
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block1708
Lot25
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class15
Description2SF & GAR APT
Dwellings1
Zoning04
Sq Footage1,827
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
18%
Improvement Value:$149,500
82%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+3.9%
2024$8,928+6.2%
2023$8,409+3.1%
2022$8,155+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$71,699
DeedBook 3369, Page 501

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1084, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1922