Skip to content

53 Harding Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1948

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block1708
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class13
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,088
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
42%
Improvement Value:$56,500
58%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+3.9%
2024$4,785+6.2%
2023$4,507+3.1%
2022$4,371+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
Sq Ft1,088DeedBook 4655, Page 333Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1235, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1948