Skip to content

1 Beaver Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1948

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Sep 12, 2008

Property Information

Block2401
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class13
Description1SS
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage752
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
51%
Improvement Value:$36,100
49%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,722+3.9%
2024$3,583+6.2%
2023$3,375+3.1%
2022$3,273+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1323, Page 43

Property Sale

Sale
$60,668
DeedBook 1066, Page 339

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1045, Page 253

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 960, Page 106

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 720, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1948