Skip to content

3 Beaver Ave

Pennsville, NJ 08070

Built 1942

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block2401
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage660
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
61%
Improvement Value:$27,600
39%
Total Assessment$70,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,599+3.9%
2024$3,465+6.2%
2023$3,264+3.1%
2022$3,165+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1237, Page 183

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 641, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1942