Skip to content

68 Oak St

Pennsville, NJ 08070

Built 1941

Last Sale Price
$99,500
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block2704
Lot22
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning02/0
Sq Footage1,190
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
30%
Improvement Value:$114,400
70%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+3.9%
2024$8,020+6.2%
2023$7,554+3.1%
2022$7,325+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 878, Page 184

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 670, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1941