Skip to content

12 Chestnut St

Pennsville, NJ 08070

Built 1936

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block2705
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class13
Description1SF
Dwellings1
Zoning04
Sq Footage1,166
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
39%
Improvement Value:$72,100
61%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,036+3.9%
2024$5,811+6.2%
2023$5,474+3.1%
2022$5,308+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

From: SCULL, PAUL H JR, TRUSTEE

To: KUGLER, KRYSTAL

Sq Ft1,166DeedBook 3853, Page 18Recorded10/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1936