Skip to content

33 Chestnut St

Pennsville, NJ 08070

Built 1932

Last Sale Date
Jan 27, 1992

Property Information

Block2808
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
34%
Improvement Value:$99,700
66%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+3.9%
2024$7,416+6.2%
2023$6,985+3.1%
2022$6,774+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 818, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1932