Skip to content

51 Spruce St

Pennsville, NJ 08070

Built 1945

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block2808
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
40%
Improvement Value:$77,100
60%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+3.9%
2024$6,282+6.2%
2023$5,917+3.1%
2022$5,738+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 957, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1945