Skip to content

73 Spruce St

Pennsville, NJ 08070

Built 1972

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block2810
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
20%
Improvement Value:$200,200
80%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,515+3.9%
2024$12,040+6.3%
2023$11,326+3.2%
2022$10,975+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972