Skip to content

6 Miramar Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block2916
Lot15
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage703
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
59%
Improvement Value:$34,600
41%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,323+3.9%
2024$4,162+6.2%
2023$3,920+3.1%
2022$3,802+5.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$58,000
Sq Ft703DeedBook 4598, Page 693Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1143, Page 202

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 845, Page 213

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 755, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1940