Skip to content

29 Illinois Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1971

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block3213
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,264
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$89,200
64%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096+3.9%
2024$6,832+6.2%
2023$6,435+3.1%
2022$6,240+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,264DeedBook 4541, Page 1150Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1000, Page 139

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 720, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1971