Skip to content

27 Illinois Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1966

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 6, 2024

Property Information

Block3213
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
37%
Improvement Value:$79,100
63%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,378+3.9%
2024$6,140+6.2%
2023$5,783+3.1%
2022$5,608+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,232DeedBook 4694, Page 583Recorded4/24/2024

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 653, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1966