Skip to content

151 Eaton Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1940

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block3407
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
58%
Improvement Value:$30,300
42%
Total Assessment$72,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+3.9%
2024$3,548+6.2%
2023$3,342+3.1%
2022$3,241+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1289, Page 107

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1189, Page 322

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1137, Page 178

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1066, Page 347

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 858, Page 123

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 693, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1940