Skip to content

51 Chestnut Ln

Pennsville, NJ 08070

Built 1969

Last Sale Price
$179,999
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block4504
Lot23
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page67A

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning03
Sq Footage1,791
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
37%
Improvement Value:$110,000
63%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+3.9%
2024$8,589+6.2%
2023$8,090+3.1%
2022$7,845+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$179,999

From: GRAY, AUSTEN N + BETH A

To: CLEMENTE, ANTHONY

Sq Ft1,791DeedBook 4181, Page 441Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3614, Page 515

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3467, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1969