Skip to content

1233 Centerton Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1875

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block1102
Lot18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage4.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
36%
Improvement Value:$101,500
64%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+5.6%
2024$6,354+16.5%
2023$5,453+2.8%
2022$5,302+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 4226, Page 655Recorded4/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1875