Skip to content

1214 Parvin Mill Rd

Elmer, NJ 08318

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Apr 1, 1996

Property Information

Block2004
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description3-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
76%
Improvement Value:$15,300
24%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,701+5.1%
2024$2,571+4.1%
2023$2,470+2.8%
2022$2,402+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 932, Page 290

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 666, Page 130