Skip to content

1264 Parvin Mill Rd

Elmer, NJ 08318

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block2004
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-S-D-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage9.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
23%
Improvement Value:$264,200
77%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,472+5.1%
2024$13,775+4.1%
2023$13,234+2.8%
2022$12,869+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 4098, Page 128Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 1151, Page 89

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 1049, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1022, Page 44

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 700, Page 55