Skip to content

75 Middle Dr

Elmer, NJ 08318

Built 1980

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Aug 31, 1992

Property Information

Block2701
Lot113
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
31%
Improvement Value:$111,700
69%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+5.1%
2024$6,508+4.1%
2023$6,253+2.8%
2022$6,080+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 834, Page 127

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 687, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1980