Skip to content

818 Parvin Mill Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1989

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block2701
Lot129
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
17%
Improvement Value:$170,300
83%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+5.1%
2024$8,318+4.1%
2023$7,992+2.8%
2022$7,771+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$312,000

From: CUSHANE, THOMAS A + PATRICIA J

To: FRETT, ADAM SR + CHERYL A

Sq Ft2,267DeedBook 4278, Page 28Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1014, Page 235

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 920, Page 146

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 842, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 734, Page 337