Skip to content

1029 Alvine Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1931

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block2701
Lot50
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
51%
Improvement Value:$51,100
49%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,416+5.1%
2024$4,203+4.1%
2023$4,038+2.8%
2022$3,927+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 1097, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1931