Skip to content

4 Rainbow Terrace

Elmer, NJ 08318

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block2701
Lot65
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R+CARPORT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
37%
Improvement Value:$84,800
63%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+5.1%
2024$5,416+4.1%
2023$5,204+2.8%
2022$5,060+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From: GUYTON, DAVID L + GIA MARIE

To: NORMAN, BRIAN

Sq Ft1,492DeedBook 4422, Page 33Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1017, Page 5

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 607, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1969