Skip to content

90 Rainbow Trail

Elmer, NJ 08318

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block2701
Lot88
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$164,500
76%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,917+5.2%
2024$8,475+4.2%
2023$8,133+2.9%
2022$7,901+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1022, Page 193

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 676, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1979