Skip to content

51 Primrose Dr

Elmer, NJ 08318

Built 2005

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block401
Lot58.19
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
23%
Improvement Value:$141,800
77%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786+5.6%
2024$7,375+4.1%
2023$7,084+2.8%
2022$6,889+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 3792, Page 937Recorded7/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1181, Page 61

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1145, Page 307