Skip to content

55 Primrose Drive

Elmer, NJ 08318

Built 2004

Last Sale Price
$214,250
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block401
Lot58.21
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
21%
Improvement Value:$159,200
79%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+14.0%
2024$7,495+4.1%
2023$7,200+2.8%
2022$7,001+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$214,250
DeedBook 1193, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1117, Page 168