Skip to content

573 Crow Pond Rd

Elmer, NJ 08318

Built 2005

Last Sale Price
$352,336
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block601
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
15%
Improvement Value:$242,000
85%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,998+5.6%
2024$11,365+4.1%
2023$10,917+2.8%
2022$10,616+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$352,336
DeedBook 1198, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$23,666
DeedBook 802, Page 33

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 772, Page 341

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 697, Page 325