Skip to content

541 Porchtown Rd

Elmer, NJ 08318

Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block801
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description1S-S-R+GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
34%
Improvement Value:$93,900
66%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+5.6%
2024$5,709+4.1%
2023$5,483+2.8%
2022$5,332+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0