Skip to content

201 Alvine Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1953

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block802
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
32%
Improvement Value:$135,200
68%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+5.6%
2024$7,988+4.1%
2023$7,673+2.8%
2022$7,462+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 1194, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1953