Skip to content

227 Alvine Rd

Elmer, NJ 08318

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block802
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPittsgrove Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage2.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
36%
Improvement Value:$95,100
64%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+5.6%
2024$5,993+4.1%
2023$5,757+2.8%
2022$5,598+6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950