Skip to content

151 Sherron Ave

Salem, NJ 08079

Built 1952

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
23%
Improvement Value:$83,200
77%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+7.6%
2024$3,787+20.4%
2023$3,146+2.6%
2022$3,068-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,162DeedBook 4648, Page 1223Recorded11/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952