Skip to content

157 Sherron Ave

Salem, NJ 08079

Built 1955

Last Sale Price
$149,100
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block12
Lot18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
18%
Improvement Value:$96,600
82%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+7.6%
2024$4,171+11.5%
2023$3,741+2.4%
2022$3,654-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,100
Sq Ft1,164DeedBook 4610, Page 1953Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 4278, Page 5Recorded8/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955