Skip to content

39 Sickler StQuinton, NJ 08072

Built 1990
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2011

Property Information

Block18
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$180,900
89%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+7.9%
2024$6,922+12.0%
2023$6,182+2.5%
2022$6,033+6.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 757, Page 81

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 719, Page 249