Skip to content

28 Sickler St

Quinton, NJ 08072

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block21
Lot1
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
17%
Improvement Value:$75,000
83%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,450+7.6%
2024$3,205+11.5%
2023$2,874+2.4%
2022$2,808-10.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1003, Page 36

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 885, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1880