Skip to content

51 Smithfield St

Quinton, NJ 08072

Built 1940

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block21
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
15%
Improvement Value:$91,200
85%
Total Assessment$107,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,072+7.6%
2024$3,783+11.5%
2023$3,393+2.4%
2022$3,315-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 755, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1940