Skip to content

875 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1928
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block3
Lot63
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SFO2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
9%
Improvement Value:$199,200
91%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,687+2.5%
2022$6,527+6.2%
2021$6,144+1.1%
2020$6,079-1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928