Skip to content

523 Quinton-Marlboro RdBridgeton, NJ 08302

Public Property

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 13, 1989

Property Information

Block57
Lot20
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
94%
Improvement Value:$2,400
6%
Total Assessment$38,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,391-5.1%
2010$2,521-33.7%
2009$3,800+2.9%
2008$3,693+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 756, Page 83