Skip to content

527 Quinton-Marlboro RdBridgeton, NJ 08302

Built 1950

Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block57
Lot21
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
67%
Improvement Value:$11,800
33%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,116+2.4%
2022$1,090-56.8%
2021$2,525+1.0%
2020$2,499-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4565, Page 1428

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 1215, Page 46

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 1210, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1950