Skip to content

489 Quinton-Marlboro RdBridgeton, NJ 08302

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block57
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
12%
Improvement Value:$113,000
88%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+30.7%
2024$3,723+11.5%
2023$3,339+2.4%
2022$3,262+7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,092DeedBook 4679, Page 1709Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,092DeedBook 4659, Page 1241Recorded3/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1949