Skip to content

564 Quinton-Marlboro RdBridgeton, NJ 08302

Built 1965

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block58
Lot39
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
17%
Improvement Value:$104,400
83%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+7.6%
2024$4,436+11.5%
2023$3,978+11.5%
2022$3,568-5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,040DeedBook 4576, Page 1511Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 3959, Page 760Recorded7/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965