Skip to content

528 Salem-Quinton Rd

Salem, NJ 08079

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block5
Lot3.02
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityQuinton Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
17%
Improvement Value:$123,000
83%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+8.0%
2024$4,976+12.2%
2023$4,436+2.5%
2022$4,328+13.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960