Skip to content

219&221 Chestnut St

Salem, NJ 08079

Built 1954

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Jun 14, 1978

Property Information

Block101
Lot8
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
49%
Improvement Value:$35,800
51%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+4.6%
2024$5,503+8.3%
2023$5,081+2.1%
2022$4,978+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$32,500
DeedBook 600, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1954