Skip to content

200 Spruce Ave

Salem, NJ 08079

Built 1952

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 25, 2007

Property Information

Block103
Lot4
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class15
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
54%
Improvement Value:$28,900
46%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,163+4.6%
2024$4,937+8.3%
2023$4,558+2.1%
2022$4,466+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1266, Page 78

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 949, Page 90

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 717, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1952