Skip to content

Chestnut St

Salem, NJ 08079

Vacant Land

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block103
Lot9
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,623+4.6%
2024$2,508+8.3%
2023$2,315+2.1%
2022$2,269+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
Sq Ft1,532DeedBook 4593, Page 1878Recorded6/22/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel