Skip to content

175 Oak Street

Salem, NJ 08079

Built 1950

Last Sale Date
Mar 19, 1981

Property Information

Block104
Lot3
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
DescriptionS & 2 TANKS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
15%
Improvement Value:$83,800
85%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+4.6%
2024$7,751+8.3%
2023$7,156+2.1%
2022$7,012+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 625, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1950